برندینگ چیست؟

برندینگ چیست؟

برندینگ چیست؟

برندینگ روشی از بازاریابی است که ویژگی بصری و شکل و شمایل کسب و کار شما را به وجود می‌آورد.
برندینگ و یا نام تجاری، باعث می شود کسب و کارتان از بی نظمی و شلوغی نجات پیدا کند و هماهنگی زیبایی به آن بدهد. اینکار موجب میشود که یک بازدید کننده معمولی به یک مشتری مادام العمر تبدیل شود، همچنین باعث می شود مخاطبان به سوی برندتان جذب شوند و برند تان را از طریق تبلیغات دهان به دهان یعنی تعریف کردن از آن در بین اطرافیان خود، معرفی کنند. این دقیقا همان چیزی است که شما برای به شهرت رسیدن، تاثیرگذاری و پیشرفت در کسب و کارتان به آن نیاز دارید تا بتوانید به مرحله بالاتری از موفقیت کاری دست پیدا کنید.

اگر می‌خواهید در شغلتان موفق باشید نباید در تشکیل یک برندینگ قوی و موثر تردیدی به خود راه دهید، اما به درستی چرا برندینگ بسیار مهم است؟ چه نتیجه ای دارد و چگونه نام تجاری شما در مخاطبین تان تاثیر می گذارد؟ در این مقاله توضیح می‌دهیم که برندینگ چیست و اینکه کسب و کارتان چگونه می‌تواند به طور هدفمند با استفاده از مزایایی که دارد موثر عمل کند.

برندینگ یعنی چه؟

برندینگ یعنی چه؟​

برندینگ از سال ۳۵۰ میلادی وجود داشته و از کلمه “Brandr” یعنی سوختن گرفته شده که به زبان باستانی “نورس” است.
به دنبال آن در سال ۱۵۰۰ میلادی برندینگ کهن در بین دامداران آن زمان رواج داشته است که علامتی را روی پوست گاو به عنوان یک نشان می سوزاندند.
اما امروزه برندینگ فراتر از یک نشانه و لوگو است. برندینگ از دل احساسات یک شرکت می‌آید که بر مشتریان تاثیر میگذارد.
نام تجاری(برند) مجموعه عواطف و احساساتی است که مردم از برند شما برداشت می‌کنند، اما نشان تجاری(برندینگ) مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش برندتان انجام می دهید. به عبارت دیگر برند(نام تجاری) یک اسم است اما برندینگ (نشان تجاری) یک فعل است.
وقتی یک لوگو طراحی میکنید، وقتی ابزار احساسی و عاطفی برندتان را گسترش می دهید و هنگامی که به همراه تیم بازاریابی خود برای ایجاد یک ایده تبلیغاتی تلاش می‌کنید به آن برندینگ می‌گویند.
مخلص کلام هر کاری که شما برای شکل دادن و ساختن برند خود انجام می دهید برندینگ نام دارد.

چرا برندینگ بسیار مهم است؟

چرا برندینگ بسیار مهم است؟​

برندینگ مهم است چون:
به شما کمک می کند تا در عرصه رقابت متمایز از بقیه باشید. مهم نیست که شرکت تان چه نوع بیزینسی است، در چه صنعتی فعالیت دارید و یا به دنبال چه مشتریانی هستید، اگر صاحب کسب و کاری می باشید ناخواسته وارد یک رقابت کاملاً جدی شده اید.
برندینگ‌ به شما کمک می‌کند متفاوت، خاص و یونیک عمل کنید و همه این موارد عواملی هستند که به مشتریان نشان می دهد چرا باید به جای رقبایتان به سوی شما بیایند.

 به رسمیت درآمدن برند

اگر می‌خواهید به رسمیت درآمدن برند برای شما هم اتفاق بیفتد احتیاج به بازسازی برند خود دارید. یک برند کاردرست شامل طراحی لوگو، وب سایت و دیگر چیز های مربوط به سایت می شود، که به شما کمک می کند سبک متمایزی از کسب و کار خود را ارائه دهید و باعث شناخت بیشتر برندتان در بازار شوید.

رقم زدن یک تجربه ماندگار در ذهن مشتریان

به مراتب برای موفقیت در کسب و کارتان شما احتیاج به رقم زدن یک تجربه ماندگار در ذهن مشتریان خود دارید، مخصوصاً اگر آنها با برندینگ شما تعامل دارند. مثلاً وب سایت تان را چک میکنند، وبلاگ ها را می‌خوانند، در شبکه های مجازی شما را دنبال می‌کنند و یا با شما به صورت حضوری ملاقات دارند.

برقراری ارتباط با مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان دائمی

موفق ترین مشاغل مشاغلی هستند که با روابط عاطفی باعث برقراری ارتباط با مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان دائمی میشوند.
روابط عاطفی همان چیزی است که انتظارات مشتریان را دگرگون می‌کند و آنها را به برند شما علاقمند می سازد. ممکن است این سوال پیش بیاید که شما چگونه می توانید این ارتباط مستحکم را به وجود بیاورید؟ با برندینگ. همچنین با استفاده از استراتژی های متفاوت برندسازی، مثل: بسته بندی محصولات با استفاده از ابزار منحصر به فرد برندتان و استفاده از روانشناسی رنگ‌ها، می‌تواند به ارتباط بهتر شما با مخاطبان تان کمک کند و یک احساس عمیق با برندتان به وجود بیاورد.

عناصر برندینگ چیست؟

عناصر برندینگ چیست؟​

موارد زیر عناصری است که شما برای خلق برندینگ خود به آن احتیاج دارید تا مشتریان را به سمت کسب و کارتان جذب کنید:

طراحی بیزینس پلن و ارزشهای تجاری

طراحی بیزینس پلن و ارزشهای تجاری اساس برند شماست. به بیزینس پلن خود به عنوان یکی از عناصر مهم کسب و کارتان یعنی مغز متفکر آن نگاه کنید. بیزینس پلن چکیده ای کوتاه و مختصر درباره اهداف و برنامه‌های کسب و کارتان است. در همین حال به جنبه های فکری و نظریه‌های شرکتتان به عنوان قلب کسب و کارتان نگاه کنید که الهام بخش و انگیزه ساز آینده برای به دست آوردن موفقیت های بیشتر است.

برند بوک(کتابچه برند)

 برند بوک و یا کتابچه برند به تمام فعالیت‌هایی گفته می‌شود که یک شرکت در طراحی های خود استفاده می کند. در واقع این کتابچه، راهنمایی برای مشتریان است تا با نحوه کارکرد یک شرکت طراحی برندینگ آشنا شوند. تمام این دستورالعمل ها در یک کتابچه قابل دسترسی و ملموس قرار می گیرد.

برند بوک اهداف تجاری شما را منعکس می‌کند، شما را از رقبا متمایز می‌سازد، مشتریان را به شما نزدیک تر می کند، الگویی را برای تصمیم‌گیری ارائه می دهد و ایده هایی را برای فعالیت‌های آینده بازاریابی به وجود می آورد. همچنین شامل تمام عناصر استفاده شده در طراحی برندینگ از جمله پالت رنگ ها، فونت ها و طرح کلی از ابزارهای عاطفی و منحصر به فرد تان برای استفاده در محصولات بسته بندی شده، می شود.

طراحی لوگو

لوگو شما یعنی چهره شرکت شما. بی شک طراحی لوگو مهمترین کاری است که باید برای تجارت خود انجام دهید. در طی فرآیند طراحی، به عنوان یک برند به چیزی که هستید فکر کنید و اینکه چگونه می‌خواهید توسط مشتریان خود شناخته شوید.

طراحی وب سایت

 طراحی وب سایت برای برندی که دارید یک مرحله کلیدی قلمداد می‌شود. وبسایت شما املاک و مستغلات دیجیتالی برند شماست و باید هنگام بازدید مشتریانتان از نظر کاربردی و بصری جذاب بنظر برسد. طراحی سایت باید طوری باشد که استفاده از آن آسان باشد و از همه مهمتر بازتاب خوبی از برند شما را به مشتری عرضه کند. همانند لوگو برای انتخاب عناصر طراحی وب سایت (طرح بندی ،فونت ها و…) به برند بوک خود مراجعه کنید.

امکانات مفید کاربردی

 در اکثر موارد در روند پیشرفت کسب و کار به امکانات مفید کاربردی نیازمندید، مانند: بیزینس کارت، بسته بندی محصولات و یا استفاده از بروشور ها. تجارت و نیازهای منحصربه‌فرد مربوط به آن را ارزیابی کنید و سپس بر همین اساس امکانات مفید کاربردی برندینیگ خود را گسترش و بهبود بخشید.

برند عالی یعنی بازاریابی عالی

عالی یعنی بازاریابی عالی

به عنوان یک قانون کلی محصولات دارای چرخه عمر محدودی هستند، اما نشان تجاری(برند) اگر به خوبی مدیریت شود برای همیشه ماندگار می‌ماند. یکبار برای همیشه دقیقاً هویت برند خود را با جزئیات و اطلاعات کامل تعیین کنید. در این صورت روند بازاریابی برای کسب و کارتان آسان تر می شود.
بازاریابی فرآیندی است که می تواند برای شما یک فروش عالی به ارمغان بیاورد، اما برندینگ اساس به وجود آوردن اعتماد و وفاداری مشتریان نسبت به شماست و اینکه می تواند کسب و کارتان را در دنیای دیجیتال مارکتینگ به شهرت خاص و عام برساند.
خلاصه کلام اینکه چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که برندینگ یک فعل است، یک اقدام و عمل است. اگرچه ممکن است با تمام برنامه‌ریزی‌ها دلهره آور به نظر برسد اما با استفاده از ابزارهای منحصر به فرد مربوط به برند تان و با کمک کارمندان سخت‌کوشی که برای پرورش و گسترش برندتان تلاش می‌کنند که بسیار دلگرم کننده است و می‌تواند از این دلهره بکاهد و قدرت و انگیزه به کسب و کارتان دهد.
اگر در این مسیر احساس شکست کردید به یاد داشته باشید که همیشه یک پشتیبان قابل دسترس دارید. هنگامی که در ذهنتان برندینگ خود را تصور کردید برای جان بخشیدن به تصورات تان با یک طراح حرفه‌ای در ارتباط باشید.

عاطفه شمس

عاطفه شمس

فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی، نویسنده حوزه کسب و کار اینترنتی، طراح سایت و سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقاله ها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاور کسب و کار آنلاین کیست

مشاور کسب و کار آنلاین کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

مشاور کسب و کار اینترنتی به فرد یا گروهی متخصص گفته می شود که در زمینه های طراحی بیزنس پلن، طراحی گرافیک، طراحی سایت و سیاست گذاری فروش اینترنتی تخصص کامل دارد.مشاور کسب و کار با تکیه بر دانش روز، در راه اندازی و گسترش کسب و کار به شما مشاوره و خدمات می دهد.
شروع یک کسب و کار اینترنتی موفق و پر در آمد به تنهایی کار ساده ای نیست. در ابتدا نیازمند طراحی بیزنس پلن، برنامه ریزی اولیه، مشاوره و کسب اطلاعات مورد نظر در راستای پیشبرد اهداف آن مجموعه است.

بیشتر بخوانید

اشتراک در خبرنامه اتساین​