طراحی بیزینس پلن در سال 2021

طراحی بیزینس پلن در سال 2021

بیزینس پلن یک طرح تجاری مکتوب است که اهداف شرکت، به صورت برنامه‌ریزی شده در آن نوشته می‌شود و به شما کمک می کند برای دستیابی به این اهداف به دنبال راه‌حل باشید. بیزینس پلن یک ابزار مدیریتی است که این امکان را فراهم می سازد تا نتایج کار خود را تجزیه و تحلیل کنید، تصمیمات استراتژیک بگیرید، امور مالی خود را مدیریت کنید و نشان دهید که کسب و کارتان چه شیوه ای برای اعمال اهداف شرکت دارد. اگر به فکر راه اندازی کسب و کاری هستید و یا اینکه به دنبال یک شریک و سرمایه گذار برای خود می گردید، نوشتن بیزینس پلن شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.
در بیزینس پلن به توصیف خلاصه اهداف اجرایی، تولیدات و خدمات، تحلیل بازاریابی، استراتژی بازاریابی، برنامه ریزی مالی و بودجه پرداخته میشود که در ادامه به توضیح کوتاهی درباره هرکدام می پردازیم.

خلاصه اهداف اجرایی

بخش خلاصه اهداف اجرایی شرکت شامل مفهوم بیزینس و تعریف آن، ویژگی های مالی (سود و ضرر)، مقدار سرمایه برای راه اندازی استارتاپ، موقعیت فعلی کسب و کار، ساز و کار قانونی شرکت، زمان تأسیس شرکت، سرمایه گذاران و مدیران، دستاوردهای مهم شرکت، قراردادهای مربوط به توسعه محصولات، نوشتن اهداف و ارزش‌های اساسی شرکت است.

تولیدات و خدمات

در این قسمت از بیزینس پلن شرکت به توضیح تولیدات و خدماتی که می‌خواهد به مشتریان ارائه دهد می پردازد. این بخش شامل قیمت‌گذاری، طول عمر محصول و مزایای استفاده از محصولات برای مصرف کننده است. از دیگر مواردی که می‌توان در این بخش وارد کرد تولید و فرایندهای تولید، حق ثبت اختراعات و همچنین فناوری‌های انحصاری شرکت است. همچنین هرگونه اطلاعاتی راجع به تحقیق و توسعه (R&D) می توان به این بخش اضافه نمود.

تحلیل بازاریابی

یک شرکت به ارزیابی صنعت و بازار هدف خود نیاز دارد. در بیزینس پلن مشخص می‌شود که این بازار رقابتی چگونه است و مدیدان و سرمایه گذاران با در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت شرکت چگونه می توانند شرکت را مدیریت کنند و چه نقشی در این صنعت دارند؟ بیزنس پلن مشتری هدف را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مشخص می‌کند که مشتریان از شرکت موردنظر چه تقاضایی برای رفع نیازهایشان دارند. همچنین امکان گرفتن سهم بازار از رقبا را مورد بررسی قرار می دهد.

استراتژی بازاریابی

در این قسمت چگونگی جذب مشتری، چگونگی رسیدن محصولات به دست مشتری،حفظ مشتریان و تبدیل آنها به مشتریان وفادار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این بدین معنی است که باید یک روش کاربردی  برای توزیع محصولات و تولیدات مشخص شود.
همچنین برنامه‌های تبلیغاتی، کمپین های بازاریابی و اینکه این کمپین‌ها از طریق چه رسانه ای بهتر مورد بازدید قرار میگیرند، شرح داده می شود.

برنامه ریزی مالی

برای اینکه شانس تاثیر گذاری بیزینس پلن شما برای سرمایه گذاران بالا برود، باید برنامه ریزی های مالی و ‌پیش بینی‌های آینده اعم از سود و ضررهای احتمالی را در بیزینس پلن خود ذکر نمایید. صورت های مالی، ترازنامه ها و همچنین سایر اطلاعات مالی در آن درج شود. بدین سان سرمایه‌گذاران از جزئیات مالی کسب و کارتان مطلع می شوند و تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در شرکت شما برایشان آسان تر می گردد.

بودجه

هر شرکت موفقی نیاز به تعیین کردن بودجه خود دارد. این اطلاعات شامل حقوق و دستمزد کارکنان، رشد و توسعه شرکت، تولید، بهبود روند خدمات رسانی و پشتیبانی، بازاریابی فروش و سایر هزینه‌های کسب و کار می شود.

چرا باید بیزینس پلن داشته باشید؟

برخی افراد تصور می‌کنند فقط زمانی احتیاج به برنامه ریزی کاری (بیزینس پلن) دارند که می‌خواهند وام بگیرند. البته این که در این هنگام باید یک برنامه ریزی کامل و حساب شده داشته باشید درست است، اما بیزینس‌پلن چیزی بیشتر از یک زمینه سازی برای تامین مالی است. بیزینس پلن راهنمایی برای کمک به شما در تحقق یافتن اهدافتان است.
دقیقا همان طور که بدون نقشه نمیتوان یک مسیر طولانی را با ماشین شروع کرد، بدون داشتن بیزینس پلن هم نمیتوان کسب و کار خود را آغاز نمود.
بیزینس‌پلن به طور خودکار موفقیت را به ارمغان نمی‌آورد، اما به شما کمک می کند تا از برخی عوامل که موجب شکست در کسب و کارتان می شود جلوگیری کنید، مانند کمبود سرمایه و یا فقدان بازار کافی برای ارائه خدمات و محصولات.
در این زمان که بیزینس پلن خود را به تحریر در می آورید، ممکن است نقاط ضعفی در ایده های کسب و کارتان پیدا کنید که با طراحی بیزینس پلن قادر به ترمیم آنها خواهید بود. همچنین ایده هایی را کشف خواهید کرد که میتوانید از آنها کسب درآمد کنید. ایده هایی که قبلا حتی به ذهنتان هم خطور نکرده بود.
تنها با تنظیم یک بیزینس پلن قدرتمند می توانید درباره ایده ها و اهداف خود تصمیم گیری کنید که آیا این اهداف و ایده ها ارزش وقت و سرمایه‌گذاری شما را دارند؟

عاطفه شمس

عاطفه شمس

فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی، نویسنده حوزه کسب و کار اینترنتی، طراح سایت و سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

آخرین مقاله ها

پرکاربردترین سرویس های گوگل

پرکاربردترین سرویس های گوگل

اکثر مردم گوگل را می شناسند، زیرا در روز با هزاران جستجو در آن با این پلتفرم آشنایی دارند.
اما این شرکت ابزارها، خدمات و سرویس‌های فوق‌العاده دیگری هم دارد.
هنگامی‌که زمان خود را در اینترنت سپری می‌کنیم از بسیاری از این سرویس ها بهره مند می شویم بدون آنکه متوجه باشیم. مردم به دنبال جواب سوال های خود در گوگل هستند، ایمیل جیمیل خود را چک میکنند، ولاگ ها و ویدیوهای آموزشی زیادی را در یوتیوب می بینند و همینطور افراد زیادی همانند ما به گوگل به عنوان یک ابزار کار برای پیش بردن اهداف کاری به عنوان مشاور کسب و کار و دیجیتال مارکتر بیش از هرکس دیگری نیازمند و وابسته اند.

بیشتر بخوانید
تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن

تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن

تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن در سال ۱۹۹۵ میلادی از دانشگاه استنفورد با ملاقات لری پیج با سرجی برین آغاز شد. در این زمان لری پیج دانشجوی دکترا در دانشگاه استنفورد بود، و سرجی برین قصد تحصیل در آنجا را داشت.
طبق برخی گفته‌ها آنها در آغاز همکاری‌شان در مورد همه چیز با‌هم اختلاف نظر داشتند، اما با گذشت زمان رفته‌رفته این اختلافات رنگ باخت و به مشارکتی بزرگ برای رسیدن به یک هدف بزرگتر تبدیل شد.

بیشتر بخوانید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اشتراک در خبرنامه اتساین​