روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها شاخه ای از علم گسترده  روانشناسی است، که هدف آن نشان دادن تاثیر رنگ ها بر روحیات و افکار و رفتار افراد و در نتیجه تصمیم گیری هایشان است.

انسان دارای حواس پنجگانه است و حس بینایی همیشه برای کسب اطلاعات درباره ی دنیای اطراف قوی ترین حس به شمار می رود. از رنگ ها می توان به عنوان یک عامل کمکی در درمان بیماری های مختلف روحی و ایجاد تغییرات مثبت در ذهن وجسم، تنظیم اهداف شغلی و ارتقا مهارت های ارتباطی استفاه کرد. به طوری که استفاده درست و اوصولی از رنگ ها می تواند فقدان انگیزه ای که در اثر یک محیط بی روح و یکنواخت به وجود آمده را از بین برد.

رنگ مورد علاقه ی افراد می تواند گویای خصوصیات اخلاقی و همچنین نشانگر شخصیت آن ها باشد. چون رنگ ها هرکدام نشان دهنده چیزهایی هستند که از درون ما نشات می گیرند و می توانند مربوط به ناخودآگاه ذهن ما باشند.

مورد مهم دیگری که در جوامع امروزی بسیار پرکاربرد است، تاثیر قدرت رنگ ها در برند سازی ،تبلیغات و کسب وکار است. دانش روانشناسی رنگ برند به ما در این زمینه کمک می کند. لوگو یک برند شامل چندین نشانگر تصویری؛ مانند شکل ها، نمادها، شماره و کلمات است. اما جزء بصری(دیداری) اصلی که مردم بیشتر از همه به خاطر می سپارند، رنگ است. در حقیقت رنگ شناخت برند را تا 80درصد افزایش می دهد.

تقسیم بندی رنگ ها

رنگ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

گرم 

سرد 

خنثی

رنگ های سبز، بنفش و آبی رنگ های سرد اند. این رنگ ها علاوه براینکه باعث ایجاد حس آرامش می شوند، از طرفی دیگر ممکن است احساس غم و ناراحتی را هم در افراد بوجود بیاورند. 

همانطور که می دانید رنگ ها طیف بسیار گسترده ای دارند؛ ما اینجا اطلاعاتی را درباره ی چند رنگ ارائه می دهیم.

آبی

این رنگ باعث ایجاد آرامش، صلح و اعتماد و منطق است که می توان از آن برای طراحی اتاق خواب استفاده کرد. طرفداران این رنگ وظیفه شناس، مسئولیت پذیر و وفادار هستند. اما نباید فراموش کرد که استفاده زیاد از حد از این رنگ باعث ایجاد حس سردی، یاس و ناامیدی می شود.

بنفش

بنفش نماد دانایی و احترام است. این رنگ باعث ایجاد حس خلاقیت و افزایش مهارت های حل مسئله است. طرفداران این رنگ افرادی جسور و باهوش اند، این افراد دوست دارند همیشه درمقام قدرت باشند. و معمولا قبل از دیگران به خودشان توجه می کنند.

دسته ی دیگر از رنگ ها، رنگ های گرم هستند؛ شامل:

قرمز

این رنگ تحریک کننده و نماد هیجان، عشق، شور و نشاط است.

طرفداران این رنگ فعال و پرجنب و جوش و گاهی عجول و زودجوش هستند، زود عصبانی می شوند و قضاوت می کنند.

از ویژگی های درمانی این رنگ این است که باعث تحریک سیستم عصبی، افزایش آدرنالین و گردش خون و همچنین حفظ آرامش و کاهش فشارخون می شود.

نارنجی

نارنجی رنگ خوش بینی و مثبت اندیشی است. طرفداران این رنگ افرادی اجتماعی، خوش خلق،صادق و فداکارند.

به صورت کلی و خلاصه رنگ قرمز و زرد و نارنجی محرک شادی و نشاط و نگهدارنده انرژی هستند.

اگر بخواهیم از جنبه کسب و کار و تبلیغات نگاه کنیم:

  هررنگ برای کار خاصی مناسب است و انتخاب اشتباه رنگ باعث انتقال پیام اشتباه به کاربران می شود. رنگ های گرم بسیار کاربردی و محبوب برای برندهای موادغذایی هستند، یا رنگ بنفش برای فضای دفترکار بسیار مناسب است. 

  معنای رنگ ها در روانشناسی رنگ با فرهنگ مخاطبان تغییر می کند. هروقت که برای کسب و کارتان به دنبال انتخاب یک طرح رنگی هستید حتما پیشینه فرهنگی مخاطبانتان را در نظر داشته باشید. بسیاری از رنگ ها ارتباط خاصی با فرهنگ ها دارند که در سایر فرهنگ ها معنی متفاوتی دارد. برای مثال رنگ زرد در ژاپن با شجاعت ارتباط دارد، اما دربخش هایی از آمریکای جنوبی نشانگر ترسو بودن است. یا در بسیاری از فرهنگ های آمریکای لاتین نشانگر عزاداری و مرگ است.

پس می بینید که یک رنگ چگونه در مناطق مختلف جغرافیایی انتقال دهنده ی پیام های مختلفی است. و باآگاهی و درک بیشتر و بهتر از روانشناسی رنگ ها می توان باعث پیشرفت بیشتری در امور مختلف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

آخرین مقاله ها

پرکاربردترین سرویس های گوگل

پرکاربردترین سرویس های گوگل

اکثر مردم گوگل را می شناسند، زیرا در روز با هزاران جستجو در آن با این پلتفرم آشنایی دارند.
اما این شرکت ابزارها، خدمات و سرویس‌های فوق‌العاده دیگری هم دارد.
هنگامی‌که زمان خود را در اینترنت سپری می‌کنیم از بسیاری از این سرویس ها بهره مند می شویم بدون آنکه متوجه باشیم. مردم به دنبال جواب سوال های خود در گوگل هستند، ایمیل جیمیل خود را چک میکنند، ولاگ ها و ویدیوهای آموزشی زیادی را در یوتیوب می بینند و همینطور افراد زیادی همانند ما به گوگل به عنوان یک ابزار کار برای پیش بردن اهداف کاری به عنوان مشاور کسب و کار و دیجیتال مارکتر بیش از هرکس دیگری نیازمند و وابسته اند.

بیشتر بخوانید
تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن

تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن

تاریخچه گوگل و داستان شکل گیری آن در سال ۱۹۹۵ میلادی از دانشگاه استنفورد با ملاقات لری پیج با سرجی برین آغاز شد. در این زمان لری پیج دانشجوی دکترا در دانشگاه استنفورد بود، و سرجی برین قصد تحصیل در آنجا را داشت.
طبق برخی گفته‌ها آنها در آغاز همکاری‌شان در مورد همه چیز با‌هم اختلاف نظر داشتند، اما با گذشت زمان رفته‌رفته این اختلافات رنگ باخت و به مشارکتی بزرگ برای رسیدن به یک هدف بزرگتر تبدیل شد.

بیشتر بخوانید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اشتراک در خبرنامه اتساین​